QUI BONO alebo Bojím, bojím

Autor: Radomír Kizek | 10.11.2015 o 13:17 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  612x

Možno si ešte spomeniete na postavičky z modelíny, kde jedna z nich často používala tieto slová. V poslednej dobe ma napadajú čoraz častejšie. 

Naposledy to bolo po rozhovore s jedným mladíkom, ktorý, okrem iného, povedal niečo, čo ma prinútilo sa hlbšie nad jeho slovami zamyslieť. 
Kedysi, veľmi dávno, keď sa vo vtedajšom Ríme stalo, že zavraždili nejakého politika, tak si hneď ľudia položili otázku: QUI BONO ? Teda spýtali sa , že pre koho to bolo dobré? Kto mal z toho profit ? Súčasná doba a udalosti mi tú otázku prihrávajú až príliš často.  A často ma potom aj napadne to: Bojím, bojím... Prečo ?

Pretože na Slovensku už máme „nedotknuteľných“!  Ak by som totiž mal nepriestrelné dôkazy, že niektorý politik našej vládnej strany , či už v malej alebo vo veľmi veľkej miere porušil zákon, tak mám takmer istotu, že to nemám komu dať. Istotu, alebo že sa udeje niečo, čo by sa dalo nazvať  spravodlivosťou. A to je to, čoho sa :“ Bojím, bojím!“ Totiž na Slovensku už tomu neverí nikto a ľudia sú rezignovaní, nech už počujú čokoľvek. Nech už je ten prešľap akýkoľvek, ľudia si povedia, že sa s tým aj tak nedá nič robiť. A je mi jasné, že to tak niekomu aj vyhovuje a Pán QUI BONO, by sa dal ľahko aj pomenovať.

 A to nie je všetko! Ak by niekto predsa našiel, v podstate sa sem tam aj nájde), kto naberie tú odvahu a dá si tú nadprácu a dá dokopy nejaké fakty a aj argumenty, tak sa stane to, že jeho Všemocnosť QUI BONO zaútočí na jeho integritu a keďže nedokáže spochybniť tie argumenty, tak vynaloží enormné úsilie, aby spochybnil a zastrašil argumentujúceho. Keď sa len tak letmo zamyslím nad rôznymi kauzami a ako to dopadlo s ich oznamovateľmi. Napríklad tunelovanie na vojenskom spravodajstve, Váhostav, CT, a najnovšie alobal a asi aj kompa.
Oznamovatelia boli, či sú zastrašovaní a tí, ktorých sa to týka , tak si svoj takto získaný majetok užívajú naďalej. A ani sa nemusia báť, že aj keď sa im na to príde, že sa niečo pre nich závažné aj udeje. Veď kamarát QUI BONO sa o to postará. Veď aj on má vďaka tomu svoje výhody. Veď mu stačí raz za čas niečo sľúbiť, porozdávať pár karafiátov niečo pekné im zaspievať a ľudia naďalej veria, že tie ohlodané kosti, čo im podhodí, sú to najlepšie jedlo na svete. Až mi je ich ľúto a preto Bojím, bojím.
QUI BONO má neobmedzenú moc. Môže vás postaviť mimo službu, môže vás degradovať, môže vás vystrašiť na smrť ( napríklad imigrantmi), môže sa s vami súdiť o milióny (aj včera tak jednej blogerke pohrozili) a taktiež môže na vás poštvať svoje médiá a internetových trolov. Potom to už je ľahké. Jeden nacistický demagóg povedal, že veľakrát opakované klamstvo sa stáva pravdou. Keď vám budú donekonečna zovšadiaľ opakovať, že niečo je inak ako je, tak tomu možno nakoniec aj uveríte. Táto manipulácia je na Slovensku používaná až priveľmi často. Myslíte, že sa vás to netýka ? Že nie ste zmanipulovaný ? Ak si dokážete naozaj úprimne odpovedať, tak dokončím môj rozhovor s mladíkom, že čo bolo to niečo.  

Keď sme sa rozprávali o tom, ako veľmi sú ľudia klamaní vytváraním zdanlivosti a vykrádaním významov slov, tak sme sa dostali k tomu, že morské prasa je tiež len lož veď ani morské a prasa už vôbec nie. Keď niekto povie sociálny demokrat s dvadsať tisícovými hodinkami na ruke, tak sa pýtam, že aký sociálny a demokrat, tak to už vôbec nie. No keď mi potom povedal, že Matovič je šašo, tak som sa ho spýtal, že na základe čoho si to myslí ? Chvíľu bol ticho. Rozmýšľal a potom odpovedal:
 * Veď každý to tak hovorí !
, Aha, ale dôkaz o tom nemáš, že ? 
*No, Nie !
Aha, vidíš ako si ľahko manipulovaný ! Veď tvrdíš niečo, čo si vlastne ani nemyslíš !
*No do kelu !

A tak sa aj ja pýtam ? QUI BONO ?  Kto tak veľmi potrebuje, aby si ľudia mysleli, že ten , čo poukazuje na korupciu je šašo ? Kto tak veľmi manipuluje občanmi, aby si to takto mysleli ? Kto tak veľmi potrebuje, aby boli nespochybniteľné argumenty spochybnené spochybnením argumentujúceho ?

Ja vami nechcem manipulovať, preto vám odpoveď nepodsúvam. Mne bude úplne stačiť, keď začnete rozmýšľať! A to je to, čoho sa pán QUI BONO tak veľmi bojí ! Že začnete rozmýšľať! A potom si on a nie ja, alebo vy, bude hovoriť , ak nie kričať : Bojím ! Bojííííím !!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?